رویترز در گزارشی نوشت:

جنجال سخنان ضداسلامی نامزد انتخابات آمریکا

دونالدترامپ

خورشید آنلاین

مقامات آمریکایی بلافاصله اظهارات دونالد ترامپ علیه مسلمانان را محکوم کردند.

به گزارش خورشیدآنلاین، خبرگزاری رویترز گزارش داد: «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌ خواه انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا روز دوشنبه خواستار «بستن کامل» مرزهای آمریکا به روی همه مسلمانان شد و با این پیشنهاد خود، خشم و اعتراض بسیاری را برانگیخت.

ترامپ در بیانیه‌ ای مطبوعاتی نوشت نظر‌سنجی‌ ها «نفرت» مسلمانان را از آمریکا نشان می دهد که می تواند به حملاتی جدید همچون 11 سپتامبر پس از کشتار در شهر «سن برناردینو» در ایالت «کالیفرنیا» منجر شود. ما باید مشخص کنیم منشا این نفرت کجا است و اصلا چرا وجود دارد. تا زمانی که بتوانیم این مشکل و تهدید خطرناکی را که به همراه دارد، درک کنیم، کشور ما نمی تواند قربانی حملات وحشتناک توسط افرادی شود که فقط به ترور فکر می کنند و هیچ احترامی برای انسان ها قائل نیستند.»

تازه ‌ترین اظهارات او در مورد مسلمانان جنجال تازه‌ ای به پا کرده است.

«جب بوش» دیگر نامزد جمهوری ‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به بیانیه ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «دونالد ترامپ دیوانه است. پیشنهادهای سیاسی او جدی نیستند».

«هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود به بیانیه ترامپ واکنش نشان داد و نوشت اظهارات او «تفرقه ‌انگیز، قابل سرزنش و خطرناک» است.

«بن کارسون» رقیب ترامپ نیز گفت: افرادی که وارد آمریکا می شوند باید بازرسی شوند نه اینکه بر اساس دین و مذهب از ورودشان جلوگیری به عمل آید.

«نهاد عواد» مدیر اجرایی شورای مسلمانان آمریکا نیز گفت: چنین اظهاراتی از زبان کسی که می خواهد بالاترین مقام کشوری را به دست آورد، «مایه رسوایی» است. چنین اظهاراتی، غیرآمریکایی و غیرعاقلانه است. ترامپ بیشتر شبیه رئیس یک باند تبهکار است نه کسی که عضو ملت بزرگی مثل ملت آمریکا است.

وی افزود که اظهارات ترامپ ممکن است به بهانه ای برای گروه تروریستی داعش تبدیل شود. اظهارات تحریک آمیز وی جان میلیون ها مسلمان را به خطر می اندازد.

«جان ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز در مصاحبه با شبکه «ام اس ان بی سی» آمریکا اظهارات ترامپ را محکوم کرد و گفت او «به دنبال بهره ‌برداری از یک نقطه تاریک و بازی کردن با احساسات ترس مردم» برای جذب حمایت از تبلیغات انتخاباتی خود است.

«آن هارت کولتر» وکیل، نویسنده، روزنامه نگار، و مفسر سیاسی حزب جمهوری ‌خواه آمریکا نیز در رسانه اجتماعی نوشت: «برو ترامپ، برو!»

«بن رودس» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز پیشنهاد ترامپ را «مغایر با ارزش‌های آمریکا» توصیف کرد.

«لیندسی گراهام» سناتور ایالت «کارولینای جنوبی» نیز در توئیتر خود نوشت: ترامپ از اظهار نظرهای پوچ به سمت لفاظی های گزافه تر می رود که اقدامی خطرناک است.

«دیک چنی» معاون سابق رئیس جمهور آمریکا و عضو جناح محافظه‌ کار این کشور نیز گفت اظهارات ترامپ «خلاف همه چیزهایی است که ما از آن دفاع می ‌کنیم و به آن اعتقاد داریم».

در رسانه های اجتماعی نیز واکنش ها به این اظهارات اسلام هراسانه به شکل هشتک های فاشیسم، نژاد پرست و متعصب ظاهر شد.

«دونالد ترامپ» پس از حملات 13 نوامبر در شهر پاریس پایتخت فرانسه نیز خواسته بود پرونده ‌ای برای همه مسلمانانی که در آمریکا زندگی می کنند، تشکیل شود. رقبای او این پیشنهاد را به کاری که نازی‌ ها در مورد یهودی ‌ها می کردند، تشبیه کردند.

اظهارات ترامپ از دیگر نامزدهای انتخاباتی آمریکا که تنها خواستار ممانعت از ورود آوارگان سوری به کشورشان شده اند، فراتر رفته است.

ترامپ در نظرسنجی‌ ها در رأس نامزدهای جمهوری‌ خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد؛ اگر چه اخیرا به ویژه پس از موضع گیری‌ های جنجالی اش در خصوص اسلام و مسلمانان، از میزان محبوبیت او کاسته شده است.

شناسه خبر :487 
434 کلیک ها  سه شنبه, 17 آذر 1394 ساعت 09:10
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا