قشقاوی: فرجام برجام در مجلس مثبت بود

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه گفت: همانطور که از قبل پیش بینی می کردم فرجام برجام در مجلس مثبت و فکر می کنم در شورای نگهبان نیز همینطور خواهد بود.

 به گزارش ایسنا، حسن قشقاوی در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران حاضر شد و عنوان کرد: با اقدام بسیار مناسبی که امروز در مجلس انجام شد بستر مناسبی فراهم می شود تا برجام به خوبی اجرا شود البته باید منتظر نظر شورای نگهبان نیز بود.

 قشقاوی ادامه داد: این اجازه ای که برای اجرا به دولت داده شده بستر را فراهم می کند و خوشبختانه در همان بستر 90 روزه این کار صورت می گیرد. ابتدا طبعا اعلام لغو تحریم ها و یا توقف تحریم ها طبق آنچه که در کنگره مصوب شد در اتحادیه اروپا صورت می گیرد و پس از آن حوزه اجرای متقابل انجام می شود یعنی عملیات برای تحقق تعهداتی که داریم و تعهداتی که طرف مقابل دارد که در نهایت همه چیز به خوبی عمل خواهد شد و آثار خیر و برکت آن قطعاً در اقتصاد ملی خواهد بود.

 او افزود: البته بنده، آقای ظریف و معاونین دیگر از جلسه شب گذشته اطلاع نداشتیم. جناب آقای ظریف و همکارانشان آماده بودند که در مجلس و در مقام پاسخگویی حضور پیدا کنند و خوشبختانه اقدامات خوبی در جلسه صبح مجلس صورت گرفت. اما این عبارتی که گفتند آقای ظریف جلسه را ترک کرده درست نیست. وزیر امور خارجه پس از تمام مراحل جلسه را ترک کردند و به احترام مجلس و نمایندگان آن به همراه معاونین خود در آن حضور پیدا کردند.

 

قشقاوی تصریح کرد: بنده فکر می کنم جلسه امروز و جلسه قبل جلسات بسیار خوبی بود. درست است که برخی حواشی داشت اما متن آن مهمتر از حاشیه است و آن اینکه موافق و مخالف در یک فضای دموکراتیک و بسیار جدی نظرات خود را مطرح کردند و این موضوع ارزش بالایی در کار پارلمانی دارد. دنیا می فهمد که نمایندگان مجلس و فراکسیون ها نظرات خود را به صورت آزادانه مطرح می کنند و بنده از این حیث فکر می کنم که یک کار زیبای تعاملی صورت گرفت و شاید تحقق فرمایش رهبری بود که امسال را سال دولت و ملت و همدلی و همزبانی بیان کردند.

 

او تأکید کرد: یکی از جلوه های ارزشمند این شعار در جلسه قبل و جلسه امروز مجلس مطرح شد و رأی خوب 64 درصد موافق رأی بسیار خوبی بود که به برجام داده شد. ما امیدواریم همین فضای تعاملی در بقیه عرصه ها مربوط به عرصه های معطوف به منافع ملی و امنیت ملی بین همه قوای کشور وجود داشته باشد.

 

قشقاوی در ادامه متذکر شد که دولت مسئولیت زیادی دارد چون مجری اجرای برجام است و آنچه در مجلس گذشت اجازه اجرا از سوی نهاد قانونی است. ابتکار دکتر ظریف که آقای عراقچی را با حفظ سمت مسئول پیگیری برجام منصوب کردند و جلسات مستمری که با وزراتخانه های دیگر برگزار شد این روند را تسهیل می کند. از رسانه ها، فراکسیون ها و جناح ها خواهش می کنم که بدانند الان در فضای پساتحریم و پساتوافق هستیم و به دولت کمک کنند که حداکثر منافع ملی ما در این خصوص برای مردم لحاظ شود.

 

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه در ادامه یادآور شد: نمی شود از برجام انتظار معجزه داشت. ساختار ما، نظام ما، نظام بوروکراسی ما و کارمندان ما همه نقش دارند که مثلاً اگر بناست سرمایه گذاری صورت گیرد آن را تسهیل کنند یا اگر بناست تولید تقویت شود و در یک کلام اقتصاد مقاومتی تقویت شود به آن کمک کنند.

شناسه خبر :324 
588 کلیک ها  سه شنبه, 21 مهر 1394 ساعت 15:47
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا