هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا:

  نهادهای بین‌المللی حقوق بشر مانع اعدام برادرزاده شیخ نمر می‌شوند

خورشید آنلاین

تایید حکم اعدام علی النمر با یک برنامه‌ریزی صورت گرفته تا افکار عمومی داخلی نسبت به وقایع یمن و شرق عربستان منحرف شود و به نوعی اوضاع را تا حدودی آرام نگه دارند.

«حسن هانی زاده» کارشناس مسائل منطقه‌ای با اشاره به صدور و تایید حکم اعدام علی النمر برادرزاده شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: چنین احکامی توسط دستگاه حاکمیتی آل‌سعود در خصوص شیعیان عربستان مکرراً صادر شده است و مشابه حکم علی النمر برای شیخ نمر هم صادر شده بود که با دخالت عفو بین‌الملل اجرای آن متوقف شد و به نظر می‌رسد که حکم علی النمر هم با مداخله سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر لغو شود.

وی ادامه داد: بخشی از این موضوع مربوط به حمله عربستان به یمن است که شیعیان در نواحی شرقی این کشور دست به اعتراضاتی زدند که در مقابل این موضوع سعودی‌ها هم دست به مقابله با آنها زده‌اند که بازداشت و صدور حکم برای علی النمر هم به این دلیل صورت گرفته است. لذا عربستان سعی دارد تا با صدور چنین حکمی افکار عمومی و فشار داخلی را از شرق عربستان منحرف کند و به نوعی یک انحراف فکری موقتی را برای آرام نگه داشتن فضای داخلی کشور به راه بیندازد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر نفوذ لابی‌های سعودی روی سازمان‌های حقوق بشر بین‌المللی تاکید کرد: قدرت لابی‌های سعودی در سازمان‌های بین‌المللی بسیار بالا است و همین موضوع باعث شده تا آل سعود به جنایات خود ادامه دهد. چراکه در چند سال گذشته ما شاهد این بوده‌ایم که هیچ‌گونه قطعنامه‌ای که قادر باشد به صورت اجرایی دربیاید علیه آل سعود صادر نشده است و این نشان از عمق نفوذ عربستان حتی در مجامع حقوق بشری دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عربستان از نفوذ خود به نحو دیگری هم استفاده خواهد کرد. به طوری‌که احکام اعدام را صادر می‌کنند و پس از هماهنگی و اعمال فشار لابی‌ها بر سازمان‌های بین‌المللی ناگهان ما شاهد این هستیم که احکام اعدام محکوم می‌شوند و همین موضوع موجب می‌شود تا یک موج دو قطبی در جامعه حاکم شود. بنابراین به نظر می‌رسد که با ورود سازمان‌های حقوق بشری به این پرونده اعدام متوقف شود.

 

شناسه خبر :274 
420 کلیک ها  یکشنبه, 29 شهریور 1394 ساعت 06:45
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا