تویوتا منابع تامین‌کننده خودروهای داعش را کشف کرد

خورشید آنلاین

نتایج تحقیقاتی که شرکت ژاپنی تویوتا بر سر منابع تامین هزاران خودروی داعش از این شرکت انجام داده است نشان می دهد که چهار کشور عربی این خودروها را خریده و به این گروهک تروریستی تحویل داده اند.

پایگاه خبری سوری دام پرس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی اصلی ترین کشورهای تامین کننده این خودروها بوده اند.

به نوشته اسپوتنیک بعد از آغاز حملات هوایی روسیه به مواضع گروه های تروریستی در سوریه ابعاد تازه ای از این خرید کلان فاش شده است.

بنا به این گزارش، بعد از این که ارتش روسیه تصمیم به حضور فعال در سوریه گرفت، توانست تصاویری را تهیه کند که از خودروهای تویوتایی بود که ارتش سوریه در جنگ با داعش در مناطق مختلف به دست آورده بود. بعد از آن ارتش روسیه این تصاویر را در اختیار شرکت تویوتا قرار داد و از آن شرکت خواست منابع تامین کننده خودروهای تویوتا برای داعش را کشف کند.

یک منبع آگاه گفت که دولت های سوریه و روسیه گزارش اولیه ای را از شرکت تویوتا دریافت کردند که درباره تصاویر خودروهایی بود که سازمان امنیت نظامی روسیه در اختیار این شرکت ژاپنی قرار داده بود. بارزترین اطلاعاتی که در این گزارش آمده است، حاکی از آن است که "22 هزار و پانصد خودرو را یک شرکت واردکننده خودرو در عربستان خریداری کرده است. همچنین یک شرکت واردکننده قطری نیز 32 هزار خودرو خریده است. شرکتی از امارات نیز 11 هزار و 650 خودرو خریداری کرده است. ارتش اردن نیز با پرداخت مالی چند بانک عربستانی 4500 خودرو خریداری کرده است. همه این خودروها در حال حاضر در اختیار داعش هستند."

تعداد خودروهایی که داعش در حال حاضر در اختیار دارد، 60 هزار خودرو از نوع تویوتا است که همه آنها از نوع SUV دو کابین هستند.

در همین رابطه مقامات امریکایی اعلام کرده اند که تحقیقاتی درباره چگونگی دستیابی داعش به این تعداد بسیار زیاد خودرو آغاز کرده اند، اما ناظران بر این اعتقادند که خود واشنگتن صدها خودرو از این نوع را وارد سوریه کرده است.

از سوی دیگر شرکت تویوتا اعلام کرده است که از سال 2012 فروش رسمی خود در سوریه را متوقف کرده است.

مارک ولاس، سفیر سابق امریکا در سازمان ملل در این باره گفت که مدل های "لندکروزر" و "تویوتا هایلوکس" دیگر بخشی از برند داعش محسوب می شوند.

وی همچنین گفت: «داعش به بزرگترین مشتری خودروهای مارک تویوتا تبدیل شده است، این خودروها عاملی مهم برای پشتیبانی از عملیات مسلحانه این شبکه محسوب می شود.»

دولت عراق نیز تاکید کرده است که داعش در سال های گذشته خودروهای بسیاری را خریداری کرده است.

لقمان فیلی، نماینده عراق در سازمان ملل در این باره گفت: «دولت عراق اطمینان دارد که داعش توانسته است در طول سال های گذشته صدها خودروی از نوع تویوتای جدید خریداری کند. این خودروها هم شامل خودروهای نو و هم کارکرده می شود.»

اکنون بسیاری از ناظران می پرسند که چرا امریکا بعد از آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه که در پی آن پایگاه های متعدد داعش و فرماندهی آن در شهرهای مختلف سقوط کرده است، از وجود این خودروها نزد داعش نگران شده است؟

شناسه خبر :2530 
444 کلیک ها  دوشنبه, 03 آبان 1395 ساعت 06:26
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا