همه آنچه باید درباره مناظره کلینتون و ترامپ بدانید

نخستین مناظره در حالی انجام می‌شود که دو رقیب در نظرسنجی‌ها به یکدیگر نزدیک شده‌اند

خورشید آنلاین
  • لید خبر: کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و حالا تنها شش هفته به انتخابات مانده است. اکنون دو نامزد نهایی حزب دموکرات و جمهوری‌خواهان مشخص شده‌اند.

در این مرحله پیش از برگزاری انتخابات، سه مناظره انتخاباتی برگزار می‌شود و نخستین آنها دوشنبه شب به وقت آمریکا در حالی انجام می‌شود که دو رقیب در نظرسنجی‌ها به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

همه آنچه باید درباره مناظره‌های انتخاباتی مرحله نهایی بدانید در این مطلب آمده است.

اهمیت این مناظره‌ها در چیست؟

آنتونی زورچر، برای هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ مناظره‌ها آخرین و بهترین امکان رساندن پیام‌شان به مردم است.

هیچ چیز به اندازه این مناظره‌ها به نامزدهای دو حزب کمک نمی‌کند که بتوانند توجه عموم مردم را به کارزار انتخاباتی‌شان جلب کنند.

این مناظره‌ها بیننده‌های بسیاری دارند یا مخاطبانش آنقدر هستند که برگزاری‌شان بر روی نگاه عمومی مردم به نامزدها تاثیرگذار باشد.

این امکان وجود دارد که مناظره دوشنبه شب میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بتواند رکورد ۸۰ میلیون مخاطب را که در مناظره‌های رونالد ریگان و جیمی کارتر در سال ۱۹۸۰ به دست آمده بشکند.

مناظره چگونه برگزار می‌شود؟

این مناظره‌ها در شش قسمت پانزده دقیقه‌ای برگزار می‌شود که هر کدام موضوعی متفاوت دارند. لستر هالت، گوینده شبکه ان‌بی‌سی این مناظره را مدیریت می‌کند.

مناظره روز دوشنبه ساعت ۹ به وقت محلی (چهار صبح تهران) در دانشگاه هوفسترا در لانگ‌آیلند نیویورک برگزار می‌شود.

در آغاز در هر بخش دو نامزد دو دقیقه فرصت خواهند داشت درباره موضوع مطرح شده صحبت کنند سپس در وقت باقیمانده باید به بحث با یکدیگر بپردازند.

چه کلماتی در این مناظره بسیار تکرار خواهند شد؟

رقیب من، متمم دوم قانون اساسی (در مورد حق داشتن اسلحه)، باور کنید، سخنان نفرت‌پراکن، هیلاری فریبکار، با احترام، بهتر از هر کس...، پیشینه من،...از کلماتی هستند که در این مناظره بسیار خواهید شنید.

دو نامزد در این مناطره چه باید بکنند؟

جان ساپل، یک بار کسی برای مصاحبه شغلی این طور نصیحتم کرد که هیئت مصاحبه‌کننده هم سابقه کاری‌ات را می‌دانند و هم از رزومه‌ات خبر دارند اما آنجایی که باید متقاعدشان کنی در پاسخ به سوال‌هاست.

در مناظره روز دوشنبه هیئت مصاحبه‌کننده کمی بیشتر از ۲۰۰ میلیون آمریکایی صاحب رای هستند.

هر دو نامزد که به طور منحصر به فردی محبوبیت مردمی ندارند راه پر سنگلاخی در پیش رو دارند.

هیلاری کلینتون رزومه بسیار پروپیمانی دارد و نیازی ندارد برنامه‌هایش را رونمایی کند. رای‌دهنده‌ها می‌دانند که او از پس این کار برمی‌آید. اما او قابل اعتماد هم هست؟ سختی کار برای خانم کلینتون اینجاست. او باید رک و راست حرف بزند و در حالت دفاعی فرو نرود.

رزومه دونالد ترامپ آنقدرها بلند بالا نیست. برای همین باید نشان بدهد که جوهره این کار را دارد. ما به هر حال می‌دانیم او چه برنامه‌هایی در سر دارد از جمله این که قرار است یک دیوار (در مرز آمریکا و مکزیک) بسازد، فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد کند، داعش را در هم بشکند و بر سر قرارداد تجاری از نو مذاکره کند. اما او چطور می‌خواهد از پس این کارها بربیاید؟ این موضوعی است که در حال حاضر از آن بی‌خبریم.

نامزدها از چه چیزی باید پرهیز کنند؟

تونی شوارتز، از نویسندگان سخنرانی‌های ترامپ به نیویورک تایمز می‌گوید: کلینتون باید خیلی مراقب باشد. او هم می‌تواند همه چیز را درست پیش ببرد و هم پتانسیل این را دارد که مناظره را ببازد. اما آقای ترامپ هم باید مراقب طعمه‌هایی که رقیبش می‌پاشد باشد. کارزار انتخاباتی او این طور نشان می‌دهد که قرار است شاهد یک ترامپ آرام و خونسرد باشیم.

از این مناظره چه انتظاری باید داشته باشید؟

ما از سویی خانم کلینتون را داریم که با قدرت تمام آماده مناظره است. در سوی دیگر آقای ترامپ را که سابقه اجرای تلویزیونی دارد و اجرایش در مناظره‌ مقدماتی جمهوری‌خواهان باعث شد که نامزد نهایی جمهوری‌خواهان شود.

 

clinton trump 624x351

 کلینتون با قدرت تمام آماده مناظره است و آقای ترامپ سابقه اجرای تلویزیونی دارد

این روزها کارزار انتخاباتی کلینتون سرگرم بررسی ویدئوهای اجرای آقای ترامپ در مناظره‌های مقدماتی انتخابات است و این طور که نیویورک تایمز ماه گذشته نوشته بود دستاورد آنها این است که آقای ترامپ را می‌توان با اشتباه‌هایش به دام انداخت. اگر دونالد ترامپ درباره اطلاعاتش و میزان درایتش در مدیریت سرمایه‌ به چالش کشیده شود می‌تواند خشمگین شود و واکنش‌های ناخوشایند داشته باشد.

ترامپ برای تمرین مناظره چندان وقت نگذاشته و این طور که گزارش شده است آن‌قدرها به تلاش‌ها برای آماده شدنش توجهی نداشته است.

در عوض گزارش شده است که او در جریان بازی گلف و هات‌داگ خوری روی مشورت‌های رودی جولیانی (شهردار پیشین نیویورک) و راجر ایلز (رئیس پیشین شبکه فاکس‌نیوز) حساب باز کرده است.

همچنین هفته گذشته کارزار انتخاباتی او از هوادارانش خواسته بود بگویند چه سوال‌هایی در مناظره مطرح کند و از جمله این‌که آیا باید رقیبش را روی صحنه "هیلاری فریبکار" بنامد یا نه.

 جولیانی به واشنگتن پست گفته است که شما در روز مناظره مردی طبیعی و عادی را خواهید دید. کسی که آرام و راحت است نه یک آدم عصبی.

چرا مجری این مناظره کار سختی در پیش دارد؟

 

lester holt 306x395 jimspellman

مجریان مناظره‌های امسال انتخابات ریاست جمهوری زیر فشار امنیتی زیادی بوده‌اند. آقای ترامپ گفته است در مناظره‌ها تقلب می‌شود و هالت یک دموکرات است. این در حالی است که لستر هالت به عنوان یک رای دهنده جمهوری‌خواه ثبت نام کرده است.

هر دو نامزد تلاش کرده‌اند در طول کارزار انتخاباتی‌شان کسانی را برای بررسی صحت ادعاهای طرف مقابل به کار بگیرند. در مورد آقای ترامپ اما شرایط به گونه‌ای است که او دائم واقعیت‌ها را حتی وقتی شواهد غیرقابل انکار وجود دارد باز هم انکار می‌کند.

برای همین تلاش برای تشخیص ادعاهای درست از نادرست و اعلام کردن ادعاهای نادرست نامزدها در وسط مناظره کار دشواری است که قرار است لستر هالت از پس آن بربیاید.

این مناظره هر چه نداشته باشد دست‌کم سرگرم‌کننده است.

شناسه خبر :2226 
273 کلیک ها  دوشنبه, 05 مهر 1395 ساعت 07:30
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا