استفاده ارتش آمریکا از بمب‌های فسفری علیه داعش

خورشید آنلاین
  • لید خبر: روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از بکارگیری بمب فسفری از سوی ارتش آمریکا علیه "دولت اسلامی" خبر داده است. مقامات نظامی آمریکا استفاده از این بمب را تایید کرده، اما مدعی‌اند که تنها برای رهیابی از آن بهره گرفته‌اند.

به گزارش خورشید آنلاین به نقل از  روزنامه واشنگتن پست ارتش آمریکا در جنگ علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) از بمب‌های فسفری آتش‌زا بهره برده است.

به گفته منابع نظامی آمریکا، ارتش این کشور تنها برای "ره‌یابی و جهت‌یابی" از این بمب استفاده کرده است. بمب‌های فسفری پس از انفجار به مدت دست‌کم ۱۰ دقیقه‌سبب ایجاد "پرده‌ای" در هوا می‌شوند که قادر به بازتاب نور است. گفته می‌شود که نیروهای نظامی آمریکا از طریق انعکاس نور تنها به منظور راه‌یابی استفاده کرده‌اند.

سرهنگ جان دوریان، سخنگوی نیروهای نظامی آمریکا در عراق گفت: «ارتش آمریکا با رعایت قوانین بین‌المللی جنگ از این مهمات استفاده می‌کند و مراقب است که به افراد و تاسیسات غیرنظامی آسیبی وارد نشود.»

بنا به پروتکل الحاقی معاهده ژنو از سال ۱۹۷۷ میلادی بکارگیری بمب‌های فسفری در صورتی که به افراد غیرنظامی آسیبی وارد کند، ممنوع شده است.

آمریکا و اسرائیل از امضای این پروتکل الحاقی تا کنون خودداری کرده‌اند.

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از بمب‌های فسفری در عراق از سوی ارتش آمریکا منتشر شده بود.

بمب ‌فسفری به محض ترکیب با اکسیژن شروع به سوختن می‌کند و با آب نیز خاموش نمی‌شود. درجه حرارت این بمب بالغ بر ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد است و سبب سوختگی شدید بر روی بدن می‌شود. در کنار سوختگی شدید، تولید گازهای سمی نیز سبب خفگی می‌شود.

شناسه خبر :2193 
353 کلیک ها  شنبه, 03 مهر 1395 ساعت 11:04
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا