جایزه ۵/ ۲۲ میلیون دلاری برای افشای یک تقلب مالی شرکت مونسانتو

خورشید آنلاین
  • لید خبر: یک افشاگری در آمریکا سبب شد که افشاکننده بیش از ۲۲ میلیون دلار جایزه‌ دریافت کند. شخص افشاگر به مسئولان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اطلاع داده بود که در حساب‌های مالی شرکت بزرگ صنایع کشاورزی مونسانتو تقلب شده است.

وکیل یکی از مدیران پیشین شرکت آمریکایی صنایع کشاورزی و بیوتکنولوژی "مونسانتو" اعلام کرده است که این مدیر ۵/ ۲۲ میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

گفته می شود که این مدیر به مسئولان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) خبر داده که حساب‌های شرکت مونسانتو آگاهانه دست‌کاری شده‌اند و آنها را نمی‌توان پذیرفت.

ک مورد مشخص که تقلب در محاسبه را در شرکت آمریکایی صنایع کشاورزی و بیوتکنولوژی مونسانتو، به صورتی دقیق ثابت کرده، تخفیفی بوده است در ارتباط با یک نابودکننده علف‌های هرز که اقلام آن به خاطر نشان دادن سوددهی شرکت در بازار بورس، دست‌کاری شده و به طور دقیق ثبت نشده‌اند.

به این ترتیب سوددهی اعلام شده شرکت آمریکایی صنایع کشاورزی و بیوتکنولوژی مونسانتو در بازار بورس آمریکا در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ میلادی اعتبار خود را از دست داده است.

دومین جایزه بزرگ کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

این جایزه ۵/ ۲۲ میلیون دلاری، دومین جایزه بزرگی است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در تاریخ فعالیت خود به فردی اعطا می‌کند. البته نام افشاکننده این تقلب فاش نشده است. این جایزه از ۸۰ میلیون دلار جریمه‌ای تامین می‌شود که شرکت مونسانتو در ماه فوریه سال جاری میلادی ۲۰۱۶ قبول به پرداخت آن کرده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ((U.S. Securities and Exchange Commission نهادی کشوری در آمریکاست. از مسئولیت‌های اصلی این نهاد اِعمال قوانین فدرال اوراق بهادار در آمریکا، نظارت بر صنعت اوراق بهادار، نظارت بر بورس‌های ملی سهام و اختیار معاملات و نظارت بر دیگر بازارهای الکترونیکی اوراق بهادار در این کشور است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۱ طرح برنامه اطلاعاتی این کمیسیون را تصویب کرد. از آن زمان تاکنون ۱۰۷ میلیون دلار جایزه به ۳۳ فرد یا افرادی اهدا شده که در افشای تقلب در پرونده‌‌های مالی با مقامات این کمیسیون همکاری کرده‌اند.

بالاترین جایزه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تا کنون ۳۰ میلیون دلار بوده است.

شناسه خبر :1895 
393 کلیک ها  پنج شنبه, 11 شهریور 1395 ساعت 06:57
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا