دولت ترکیه دارایی ۱۸۷ کارفرمای این کشور را ضبط کرد

خورشید آنلاین
  • لید خبر: مقامات دولتی در ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور بار دیگر دارایی حدود ۲۰۰ کارفرمای ترکیه را ضبط کردند. صاحب یکی از مشهورترین شیرینی‌پزی‌های ترکیه در میان کسانی است که دارایی‌اش ضبط شده است.

دولت ترکیه بار دیگر دارایی افرادی که مظنون به هواداری از جنبش گولن هستند را ضبط کرد. دادستانی استانبول اعلام کرده که در اقدام اخیر دارایی ۱۸۷ کارفرمای این کشور ضبط شده است. این افراد مظنون به ارتباط با فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس علوم دینی هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرده که فتح‌الله گولن مسئول کودتای پانزدهم ژوئیه سال جاری در ترکیه بوده است. گولن تا چندسال پیش از متحدان مهم اردوغان بود و در قدرت‌گیری حزب عدالت و توسعه در اوایل دهه گذشته میلادی نقش داشت. از سال ۲۰۱۳ میانه‌ی جریان "خدمت" وابسته به گولن با حزب عدالت و توسعه به هم خورد.

در میان کسانی که دارایی‌شان ضبط شده افراد پرنفوذی چون فاروق گولواوغلو و عمر فاروق کاورماچی دیده می‌شوند. گولواوغلو به خانواده‌ای تعلق دارد که مشهورترین شیرینی‌های ترکیه را تولید می‌کند. باقلواهای تولیدی این شرکت شهرت زیادی دارند.

کاورماچی نیز آن گونه که رسانه‌ها اعلام کرده‌اند داماد قدیر توپباز، شهردار استانبول و یکی از روسای شرکت "آیدینلی" است که از جمله در زمینه املاک شهرت به سزایی دارد.

حکم دستگیری افرادی که دارایی‌های شان ضبط شده نیز صادر شده و پلیس استانبول اعلام کرده که ۶۰ نفر آنها تاکنون بازداشت شده‌اند.

در پایان ماه ژوئیه سال جاری دادستانی ترکیه اعلام کرد که حکم ضبط دارایی‌های شخصی بیش از سه هزار قاضی و دادستان برکنار شده این کشور صادر خواهد شد. دولت ترکیه بر این نظر است که این قضات و دادستان‌ها احتمالا در ارتباط با فتح‌الله گولن هستند.

شناسه خبر :1724 
272 کلیک ها  جمعه, 29 مرداد 1395 ساعت 07:46
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا