کودتا هیچ سنخیتی با دنیای امروز ندارد

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان این که موافق تحلیل عده‌ای در مورد ساختگی بودن کودتا توسط اردوغان نیستم گفت: بهترین نوع چرخش قدرت زمانی است که درپروسه دموکراسی شکل گیرد و دیگر در دنیای امروز کودتا هیچ سنخیتی با افکار عمومی ندارد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در تحلیل دلایل رخ دادن کودتا در ترکیه گفت: ترکیه تا دهه 1990 میلادی معمولا با کودتاهای متعددی مواجه بوده است به طوری که مهمترین عامل قدرت در ترکیه کودتا بوده و از این کشور به نام سرزمین کودتا یاد می‌شود.

وی افزود: از زمان پیروزی اسلامگرایان در انتخابات ارتباطی بین بدنه مردم با سیاست‌مداران شکل گرفت که این ارتباط مانع کودتا در این کشور بود منتها اقدامات سال‌های اخیر اردوغان باعث کودتا شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: اردوغان به دنبال تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی بود؛ اتفاقی که منجر به افزایش اختیاراتش به ویژه در حوزه‌ی فرماندهی قوا می‌شد که مخالفت‌هایی را در ساختار سیاسی ترکیه به وجود آورده است. همچنین اردوغان برای تصفیه ارتش به ویژه کسانی که سابقه کودتا داشتند تلاش کرد. او به دنبال تصفیه نیروهایی بود که در ساختار نظامی ناتو وصل بوده و در ترکیه قدرت داشتند.

وی افزود: اقدامات دیگر اردوغان قطع ارتباط با جنبش گلن یا گلن‌نیست‌ها بود این جنبش بیشتر در حوزه‌ی مددکاری و آموزشی به طبقات متوسط و پایین ارتباط دارد و بخش عمده‌ای از کارمندان دولت و افسران سطوح میانی ارتش ترکیه کسانی هستند که برای این جنبش احترام قائلند. جنبشی که از جهات مختلف دارای حامیانی است و از حزب طرفدار آقای اردوغان جدا شده است.

فلاحت پیشه اقدام چالش برانگیز دیگر اردوغان را به چالش کشیدن روابط با کردها عنوان و اظهار کرد:‌ اردوغان در حوزه سیاست خارجی نوعثمانی‌گری را در پیش گرفت که این سیاست باعث بازگشت بخشی از بحران‌ها به کشور شد .اردوغان برای پیاده سازی سیاست نوعثمانی‌گری موج حمایت از مرتجعان عرب، رژیم صهیونیستی و گروهک‌های تروریستی را به راه انداخت که باعث شد در عرصه‌ی خارجی سیاست خارجی پرمشغله‌ای داشته باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه کودتای شب گذشته ترکیه به هیچ وجه پختگی کودتاهای دهه 1980 و 1990 ترکیه را نداشت گفت: این کودتا بیشتر از سوی لایه دوم نظامیان ترکیه رخ داد که تجربه کودتا نداشتند؛ البته تا همین حد نشان می‌دهد که سنت کودتا در ترکیه دوباره احیا می‌شود و ممکن است این اتفاق در آینده باز هم رخ دهد.

وی با اشاره به برخی تحلیل‌ها مبنی بر ساختگی بودن کودتا توسط اردوغان گفت: بنده موافق آن دسته از تحلیل‌ها نیستم که معتقدند کودتا ساختگی بوده و توسط اردوغان انجام شده است؛ چون برنامه اردوغان تنها چالش با نظامیان نیست بلکه یک سری اهداف بیرونی دارد که از جمله آن پیوستن به اتحادیه اروپا، تقویت جایگاه ترکیه در شرایط بی‌ثبات خاورمیانه و ارتقای جایگاه آنکارا در ناتو و پیشبرد سیاست‌های اقتصادی در داخل کشور است که همه نیازمند فضای امن در این کشور است. از این رو می‌توان گفت کودتا باعث تضعیف توان چانه‌زنی اردوغان شده و ضربه‌ای برای دولتش محسوب می‌شود.

فلاحت پیشه باتاکید بر این که در دنیای امروز کودتا با تفکر کشورها و ملت‌ها سنخیتی ندارد گفت: این  کودتا توسط مردم ترکیه و سیاست‌مداران دنیا محکوم شد چون  کودتا به معنای جابجایی دولت با استفاده از اسلحه است؛ حال این که بهترین نوع چرخش قدرت زمانی رخ می‌دهد که در پروسه دموکراسی شکل گیرد.

وی با بیان این که مردم ترکیه نگران برگشتن اصل کودتا هستند گفت: با وجودی که اردوغان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اطلاع رسانی مردم را به خیابان‌ها برای مقابله با کودتاچیان گرفت، معتقدم که اردوغان برای ایجاد نظام با ثبات سیاسی به چیزی فراتر از کشاندن مردم به خیابانها نیاز دارد. نیاز اصلی اردوغان این است که سیاست‌های جاه طلبانه‌اش در داخل و حمایت‌های مداخله گرایانه خارجی‌اش را کنار گذارد.

شناسه خبر :1468 
226 کلیک ها  جمعه, 25 تیر 1395 ساعت 18:42
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا