رییس اتاق اصناف ایران:

تشکل های دولتی به دنبال فعالیت های اقتصادی نباشند

خورشید آنلاین

به گزارش خورشید آنلاین، علی فاضلی ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی در اتاق اصناف شیراز با اشاره به برنامه های در دست انجام اتاق اصناف اظهار کرد: یکی از برنامه های در دست انجام اتاق اصناف را شناسایی واحدهای صنفی بدون پروانه و شناسنامه است و طبق قانون، تمام واحدهای صنفی بدون پروانه می بایست تا پایان برنامه پنجم ساماندهی می شدند که این امر تاکنون محقق نشده است.
بنا به اظهارات وی بحث افزایش واحدهای صنفی به شکلی که امروز اتفاق می افتد را قبول نداریم اما از سوی دیگر با توجه به اینکه در مقطعی با افزایش جمعیت کشور مواجه بودیم، بحث ایجاد اشتغال برای جوانان نیز مطرح بود.
به گفته او برای ایجاد اشتغال و فراهم کردن فرصت های شغلی، حوزه اصناف بهترین حوزه بود چرا که شرایط و مزیت ها نه در بخش کشاورزی فراهم بود و نه در بخش صنعت و بخش صنعت ما حتی اگر می توانست وضع موجود خود را حفظ کند موفقیت محسوب می شد.

وی افزود: در کنار فعالیت حدود دو میلیون و 200 هزار واحد صنفی دارای پروانه، 800 هزار واحد صنفی فاقد پروانه فعالیت دارند که تداوم این امر پیامد مطلوبی ندارد.

وی بر این باور است که بر اساس میانگین جهانی، باید به ازای هر 35 خانوار یک واحد صنفی وجود داشته باشد که در ایران به ازای هر هفت خانوار یک واحد صنفی وجود دارد.
فاضلی با بیان اینکه در دهه اخیر، نگاه ما به سمت ایجاد اشتغال در بنگاه های غیر مولد بود در حالی که اگر ما می توانستیم در بخش تولید به تقویت بنگاه ها بپردازیم بسیار خوب بود اما مهم هنوز محقق نشده است.
به گفته او تا وقتی که نظام پولی و مالی کشور در خدمت تولید نباشد، تولید توجیه اقتصادی پیدا نخواهد کرد.
رییس اتاق اصناف ایران مردم محور کردن اقتصاد را از مهم ترین اولویت های تحقق اقتصاد مقاومتی بر شمرد و ادامه داد که اگر نگاه و رویکرد اینگونه باشد اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد و دولت هم به دنبال همین امر است و بر واگذاری امور به مردم تاکید دارد.

 

خبرنگار:محمدرضا طاهری

شناسه خبر :957 
249 کلیک ها  شنبه, 01 خرداد 1395 ساعت 10:15
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا