رییس سندیكای لوله و پروفیل ایران فولادسازان را متهم كرد

۳ میلیون تن فولاد گم شد

خورشید آنلاین

سید محمدعلی ابویی مهریزی  از جمله هیات نمایندگان اتاق ایران بوده که با نگرانی از شرایط نامساعد صنعت لوله و پروفیل كه در همین روزها با افزایش عجیب قیمت فولاد داخلی مواجه شده‌اند، فولادسازان را متهم كرد كه ۳ میلیون تن فولاد را گم كرده‌اند.

رییس سندیكای لوله و پروفیل ایران می گوید: فولادسازان دولتی از زمستان پارسال با دادن آمارهایی كه نشان می‌داد ۳ میلیون تن فولاد در انبارها مانده‌اند مقاله‌های سفارشی كه از سوی برخی رسانه‌ها انتشار یافت فضا را برای افزایش تعرفه واردات فولاد آماده كرده‌اند.

او معتقد است: در حالی كه تا آخرین روزهای زمستان پارسال موضوع ۳ میلیون تن فولاد انبار شده در كارخانه‌ها در برخی رسانه‌ها انتشار می‌یافت بلافاصله پس از افزایش تعرفه واردات از جلوی چشم دور شد.

او میگوید: برای جابه‌جا شدن این میزان فولاد انبار شده در كارخانه‌های فولاد مباركه و ذوب‌آهن اصفهان و سایر كارخانه‌ها باید ۲۶ هزار تریلی در سطح كشور و در یك دوره كوتاه جابه‌جا شوند كه به نظر می‌رسد این طور نبوده است.

وی در پاسخ به این پرسش  كه آیا انتشار خبر انبار شدن ۳ میلیون تن فولاد كه در زمستان پارسال رسانه‌ها انتشار دارند واقعیت نداشت، اضافه کرد: به نظر می‌رسد كه یك بازی بوده است، در غیر این صورت چرا در حالی كه تقاضا برای آهن و فولاد وجود دارد، فولادسازان در بورس كالا حواله‌های مربوط به ماه‌های تیر و مرداد را می‌دهند. آیا در مدت كوتاه ۴۰ روزه از ۱۵ فروردین تا امروز رونق بخش مسكن و عمران آنقدر شدید بود كه ۳ میلیون تن فولاد فروخته شد.

ابویی مهریزی در سخنانش در اتاق ایران تاكید كرد باید از طرف اتاق ایران این موضوع بررسی و نتایج آن اعلام شود.

 محسن جلال‌پور رییس اتاق ایران نیز در این خصوص گفت: این مساله در كمیسیون ماده ۷۶ نیز بررسی شده است و ما تا جایی كه بتوانیم موضوع را پیگیری می‌كنیم.

كارشناسان معتقدند كه فولاد مباركه و ذوب‌آهن اصفهان كه تولیدكندگان اصلی فولاد به حساب می‌آیند با توجه به نفوذشان در دولت و در ایمیدرو توانسته‌اند تعرفه واردات فولاد را افزایش داده و قیمت‌ها را ناگهاندر داخل به سمت بالا هدایت كنند.

سقوط قیمت سهام فولاد مباركه در سال ۱۳۹۴ شرایط دشواری را برای این انحصارگر بزرگ پدیدار كرده بود.

شناسه خبر :926 
243 کلیک ها  دوشنبه, 27 ارديبهشت 1395 ساعت 08:18
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا