تداوم تعطیلی معادن سنگ و واحدهای سنگبری؛

چوب مالیات مغز معادن نی ریز را متلاشی کرد

خورشید آنلاین

این روزها رکود بازار باعث شده تا ساخت و ساز مسکن با مشکل رور به رو باشد و به دنبال آن سنگ بری ها که ارتباط مستقیمی با ساخت و سازها دارند، نیز دچار مشکلات فراوانی شوند، که یکی از دلایل آن میتواند سردی بازار ساختمان  باشد اما مهم ترین آن  بی توجهی هایی است که  سازمان امور مالیاتی کشور به اعتراض کارخانجات سنگ بری کشور به اخذ ارزش افزوده دارد که این امر باعث شده معادن و کارخانجات سنگ یکی پس از دیگری تعطیل شوند به طوری که در حال حاظر تنها تعداد انگشت شماری معدن سنگ در نی ریز استان فارس  در حال فعالیت هستند و شنیده میشود مابقی معادن سنگ علی رغم میل باطنی مجبور به تعطیلی شده اند که تعداد آنها به بیش از هفتاد معدن میرسد.

*معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان فارس: تعطیلی هفتاد معدن سنگ را تکذیب میکنم!!

سید داوود حسینی  در مورد تعطیلی این معادن میگوید: به دلیل رکود در بازارمصرف و حوزه ساختمان و ساخت و ساز، معادن سنگ نیز دچار مشکل شده اند که این امر در ظرفیت تولیدی معدن تاثیر گذار بوده است.

وی ادامه میدهد: رکود بازار باعث تعطیلی همیشگی واحد و معادن نشده است بلکه مربوط به معادنی میشود که  که بازار مناسبی را دست  پا نکرده اند و  به همین خاطر به  طور مقطعی وضعیت اقتصاد بازار منجر به چند ماه  تعطیلی شده است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه اصلا در شهرستان نی ریز هفتاد معدن سنگ وجود ندارد که امروز تعطیل شده باشد می افزاید: تعطیلی هفتاد معدن سنگ را تکذیب میکنم چرا که به طور کلی در بخش معادن ما 33 معدن سنگ تزیینی داریم که 25 معدن فعال و  8 معدن غیر فعال هستند که شامل سنگهای تزیینی و نما،گچ و آهک و شن و ماسه نیز میشوند.

وی با اشاره به اینکه قطعا با توجه به شرایط رکود بازار تعطیلی وجود خواهد داشت، تصریح میکند: در شش ماه دوم سال و با اجرای برنامه ها و سیاست های دولت در جهت ایجاد حرکتی در بازار مسکن بی شک وضعیت معادن رو به بهبودی خواهد رفت.

حسینی به وجود شش مجتمع معدنی در نی ریزاشاره میکند و می افزاید: امروز سنگهای مرمر، سنگهای گرانیتی و کاشی سرامیک بخشی از بازار سنگ چینی را به خود اختصاص داده اند و به عنوان کالای جایگزین شمرده میشوند همچنین که کیفیت خود سنگ چینی نیزکاهش پیدا کرده و ویژگی های بافتی و سیقل پذیری قدیم را ندارد و رنگش مثل قدیم نیست و از طرف دیگر هزینه های تولید سنگ چینی نزدیک به قیمت فروش است که تمام اینها منجر شده تا تعدادی از کارگاهای این مجتمع ها توجیه اقتصادی خودش را از دست بدهد و تعطیل شود.

* رییس هیات مدیره انجمن صنفی سنگبری های شهرستان نی ریز: دولت بحران معادن را باور ندارد

این در حالی است که مسعود صادقیان دولتی ها را مسئول تعطیلی معادن میداند و میگوید: امروز بیش از 50 روز از است که از سال جدید میگذرد و تنها دو معدن است که در سال 95 در حال فعالیت است و مابقی به دلیل کمبود افزایش مالیات ها، عدم نقدینگی و رکود بازار تعطیل شده اند.

به اعتقاد وی دولت به دنبال افزایش درآمد خودش است و بحران معادن را باور ندارند. به طور مثال کارگاهی که سال 92 یکصدو 30 هزار تن بارگیری و ارسال سنگ داشته است صد میلیون مالیات داده و این درحالی است که سال 93 که خروجی معدن کم تر بوده است  مالیاتی بیشتری از او خواسته اند و اصلا به این موضوع توجه نمیکنند که این کارگاه با کاهش بار روبه رو بوده است و کار خودشان را میکنند و هر سال مالیات را افزایش میدهند و مسئله اینجاست که آدمی که خود را به خواب زده است را چطور میتوان بیدار کرد؟؟

صادقیان در ادامه تصریح میکند: افزایش و دریافت مالیات به چه قیمتی؟؟ به قیمت  ورشکستگی و تعطیلی واحدها و کارگاه های تولیدی؟؟! امروز شاهد بدهکاری معادن به بانک هستیم که با تعطیلی معادن پرداخت بدهکاری ها بسیار سخت شده است اما بانک،اداره دارایی، و بیمه به این مسائل توجهی ندارند و جریمه و دیرکرد عدم پرداخت را هم محاسبه میکنند.

 رییس هیات مدیره انجمن صنفی سنگبری های شهرستان نی ریز میگوید: تقاضای ما این است که  در وضعیت رکود تدابیری اندیشیده شود و دولت کمک کند تا از تعطیلی کارگاه ومعادن سنگ جلوگیری شود تا  ثروت تولید شود اما متاسفانه مسئولان تنها به فکر درآمد دولت هستند و در همان پله اول پا را روی گلوی ما میگذارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش می افزاید: میگویند برنامه سرمایه گذاری مجدد داریم! کسی نیست از مسئولان بپرسد این کار به چه قیمتی؟به قیمت له شدن و زمین خوردن کارگاه های قدیمی؟

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سنگبری های شهرستان نی ریز تصریح میکند: سرمایه گذارانی بودند که سرمایه خود را آوردند به امید اینکه آورده ای داشته باشد واز تسهیلات بانکی نیزاستفاده کنند اما  شاهدیم که سرمایه گذاری خود را انجام داده اند اما تسهیلات بانکی به دستشان نرسیده و  هزار مانع سر راه آنها گذاشته شده است به طور مثال یکی از شرکتها با سرمایه خود از جدیدترین تکنولوژی سنگ تراشی استفاده کرده است که میتواند الگویی در سطح استان فارس و کشور باشد ولی حتی شرکت گاز برق با او همکاری نمیکنند و به دنبال سهم خود هستند.

صادقیان معتقد است که بایستی مسئولان اجازه دهند تا ثروت تولید شود و به همین کارگاه ها و معادن موجود کمک رسانند تا وضعیت بهتر شود.

وی با اشاره به  تلاش رییس سازمان صنعت معدن و تجارت فارس در راستای رفع مشکلان معادن و کارگاه ها می گوید: آقای همتی در حد توان خود برای رفع موانع کمک کرده است اما  شرکتهای دیگر همکاری نمیکنند.

صادقیان به کارگروه رفع موانع تولید استان اشاره میکند و میگوید: یک سال پیش این مشکل در کارگروه مطرح شد اما هنوز خروجی نداشته است و هیچ حمایتی نشده.

وی با اشاره به وجود 176 شرکت فرآوری سنگ در شهرستان نی ریز که دارای پروانه بهره برداری هستند می افزاید: در حال حاضر کمتر از 30 درصد از آنها در حال فعالیت است.همچنین که تعداد معادنی که در حال حاضر در نی ریز فعالیت میکنند 4 واحد هستند که دو واحد آن صادر کننده سنگ مرمر به شکل خام است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سنگبری های شهرستان نی ریز  ابراز امیدواری کرد که با شکل گیری مجلس آینده و تصمیمات مناسب اتفاقات خوبی در بخش صنایع و معادن رخ دهد چرا که امروز کارگران و کارفرمایان این بخش برای زندگی کردن تلاش نمیکنند بلکه برای زنده ماندن تلاش میکینند.

*گفتگوبا یکی از کارگران معدن سنگ نی ریز

به گفته یداله حسن پور حدود یازده سال است که در معدن سنگ کار میکند و چرخ زندگی اش با کمی و کاستی اما میچرخیده.

وی میگوید  نزدیک به هفت سال است که هر سال تعداد زیادی از معادن نی ریز تعطیل میشوند. سال 88 ده معدن سنگ تعطیل شد. سال  89 پانزده معدن، سال  90  بیست معدن و شاهدیم که تا امروز حدود هفتاد معدن  سنگ در این شهرستان تعطیل شده است.

علی حسن پور از تحمل و توان کارفرمای خود میگوید که تا جایی که میتوانسته مشکلات را به دوش کشیده و سهم خود را نیز نادیده گرفته است تنها به این خاطر که کارگرانش بیکار نشوند اما افزایش مالیات کمر این واحد را شکست.

او از گرانی قطعات که از سال 84 شروع شده میگوید و یادآور میشود:سالهای قبل از 84 سالی ده میلیون برای گازوئیل هزینه میکردیم اما سال گذشته بیش از صد میلیون تنها صرف هزینه گازوئیل شد.

وی بیان میکند: از 25 اسفند سال گذشته با تعطیلی واحد رو به رو شدیم و  کارگران بیکار شدند، امروز 90 درصد معادن تعطیلند نه تنها ما بلکه شاهدیم که سنگ بری های نی ریز هم  یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند.

حسن پور عنوان میکند که  این مشکلات روی مسایل اقتصادی و اجتماعی شهرستان نی ریز تاثیر زیادی گذاشته است چرا که عمده مردان نی ریزی در معادن و سنگبری ها مشغول به کار بودند که با تعطیلی این واحدها فقرو بیکاری و فحشا دامن گیر این منطقه شده است.

شناسه خبر :872 
505 کلیک ها  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1395 ساعت 04:06
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا