مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشوردر شیراز

66 واحد صنعتی فارس سال گذشته به چرخه تولید بازگشته اند

خورشید آنلاین
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور گفت: 850 واحد صنعتی سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند که از این تعداد 66 واحد سهم استان فارس بوده است.
علی یزدانی به نتیجه رسیدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در منویات مقام معظم رهبری را منوط به ارتقای سطح معیشت، کاهش نرخ بیکاری و حمایت از صنایع کوچک و متوسط عنوان کرد.
به گفته وی، همه جلسات شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت بر محور تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار می‌شود که تشکیل کمیته تخصصی تسهیل و رفع موانع تولید نخستین گام بوده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد کل واحدهای صنعتی بهره‌برداری شده در کشور تا پایان سال 94 را 87 هزار و 659 واحد صنعتی اعلام و اضافه كرد: از این تعداد 37 هزار و 120 واحد آن در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر است.
یزدانی ادامه داد: در پایان سال گذشته 79 هزار و 138 واحد صنایع کوچک و 7 هزار و 800 واحد متوسط به بهره‌برداری رسیده که در واقع 58 درصد اشتغال صنعتی کشور بر عهده صنایع کوچک بوده است.
وی همچنین تعداد کل واحدهای صنعتی بزرگ کشور را سه هزار و 470 اعلام کرد که بیش از یکصد نفر را به طور مستقیم اشتغال به کار کرده است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور، ادامه داد: از 37 هزار و 120 واحد صنعتی دارای پروانه فعالیت، مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، 34 هزار و 528 واحد آن جزو صنایع کوچک است.
یزدانی تصریح کرد: در حال حاضر یکهزار و 99 واحد صنعتی متوسط توسط بانک‌ها تملک شده که در واقع می‌توان گفت 25 درصد واحدها تعطیل و 75 درصد زیر ظرفیت در حال فعالیت هستند.
وی در ادامه تعداد واحدهای صنعتی استان فارس که دارای پروانه بهره‌برداری هستند را چهار هزار و 372 واحد عنوان کرد و گفت: 570 واحد از این تعداد غیرفعال است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بیشترین میزان استقرار واحدهای صنعتی فارس مربوط به شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که هم اکنون دو هزار و 428 واحد را در خود جای داده‌اند که از این تعداد 361 واحد آن صنایع کوچک است که معادل 13 درصد از واحدها را به خود اختصاص داده است.
یزدانی تصریح کرد: در این استان هم اینک هفت هزار و 592 طرح در حال ساخت و ساز است که نشان می‌دهد فارس پتانسیل سرمایه گذاری بالا نسبت به میانگین کشوری را دارد.
 
وی با بیان اینکه 510 طرح صنعتی امسال در استان فارس ظرفیت به بهره‌برداری رسیدن را دارد، گفت: در کل کشور 948 شهرک و ناحیه مصوب داریم که براي 778 واحد آن زمین در حال واگذاری است و واگذاری زمین در استان فارس برای 62 شهرک در دست پيگيري.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور، اضافه کرد: سال گذشته، 504 قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بسته شده که 402 مورد آن تنها در دو شهرک منعقد شده است.
یزدانی بیان کرد: در 10 شهرک و ناحیه صنعتی در استان فارس هیچ قراردادی وجود ندارد که بیانگر این موضوع است که اگر ما زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم، می‌طلبد که شرکت‌ها و کمیته‌های ما در جهت ارتقای بهره وری آنها توجه ویژه کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق بخشنامه اقتصاد مقاومتی در پایان سال 95 باید هفت هزار و 500 واحد صنعتی فعال شوند اما وزارت صنعت این مهم را حداقل قرار داده و بر فعال شدن 9 هزار واحد صنعتی کوچک، یکهزار واحد صنعتی متوسط و دو هزار طرح صنعتی را مورد هدف قرار داده است.

يزداني يادآور شد: 16 هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات بانکی در جهت ارتقای فعالیت صنایع کوچک و بزرگ در کشور پیش بینی شده است.

شناسه خبر :870 
216 کلیک ها  دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 ساعت 19:07
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا