ریشه کنی کامل آفات باغات فارس در انتظار 85 ميليارد ريال اعتبار؛

620 هزار هكتار باغات مركبات استان در انتظار تصمیمی که یک شبه گرفته نمی شود

خورشید آنلاین
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي فارس گفت: مقابله با آفت ها در باغ هاي اين استان از هشت سال گذشته در دستور كار اين سازمان بوده است و دستيابي كامل به اين هدف نيازمند اعتباري افزون بر 85 ميليارد ريال است.
محمد صادقي افزود: موضوع وجود آفت دربرخي باغ هاي استان فارس به ويژه باغ هاي مركبات شهرستان هاي جهرم، قيروكارزين و داراب موضوع جديدي نيست و با تمهيدهاي صورت گرفته هم اينك تحت كنترل است.
وي اظهار كرد: استان فارس در زمره معدود استان هايي است كه توانسته است اين آفت هاي باغي را به خوبي كنترل كند.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان فارس گفت: درختان آفت زده در باغ هاي استان به موقع شناسايي شده اند و در اين زمينه ناگزير به معدوم كردن 800 درخت براي از بين بردن آفت شديم و امروز مي توان گفت كه آفت هاي باغي در اين استان در كنترل هستند.
وي هدف از طرح موضوع آفت هاي باغي در جلسه شوراي كشاورزي استان فارس را پيشگيري از آسيب هاي اين آفت ها در آينده اعلام كرد.
صادقي گفت: در صورت تامين بودجه مورد نياز، قرنطينه هاي گياهي استان تجهيز مي شوند و تحقيقات بيشتري انجام مي شود تا اين آفت ها را به شكل بهتري بتوان كنترل كرد.
او بيان كرد: همچنين در قالب اين طرح كنترل و مهار ارقام درختان مقاوم در برابر آفت ها شناسايي مي شوند و نهال سالم توليد در اختيار باغداران قرار مي گيرد.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان فارس اظهار كرد: هم اينك عامل آفت هاي جاروك ليموترش و گرينينگ شناسايي و كنترل شده است و تلاش براي يافتن عامل آفت زردي و زوال مركبات كه مناطقي در جنوب استان با آن درگير هستند، ادامه دارد.
صادقي بيان داشت: در شوراي كشاورزي استان فارس كه هجدهم ارديبهشت ماه جاري به رياست استاندار فارس تشكيل شد، اصل موضوع پذيرفته شد كه مقابله با آفت هاي باغي به طور جدي پيگيري شود و بايد توجه داشت كه تامين اعتبار مورد نياز براي آن، مراحلي دارد و از آن جمله بايد آن را به دولت پيشنهاد داد و انتظار نيست كه يك شبه اتفاق بيفتد.

پيش از اين يك عضو هيات علمي مركز تحقيقات كشاورزي استان فارس در جلسه روز هجدهم ارديبهشت 95 شوراي كشاورزي استان گفته بود كه اگر جلوي آفت هاي جاروك ليموترش و گرينيك مركبات استان گرفته نشود، تا پنج سال ديگر استان فارس رتبه توليد مركبات در كشور را از دست مي دهد و علاوه بر آن، 620 هزار هكتار از باغ هاي مركبات استان نابود مي شود.

شناسه خبر :869 
187 کلیک ها  دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 ساعت 19:05
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا