حال و هوای بازار عید در شیراز؛

وعده مسئولان مبنی بر عدم افزایش قیمت ها درشب عید

خریدشب عید

خورشید آنلاین

کمتر از دو هفته دیگر تا شروع سال 1395 باقی مانده،هرکس به شکلی در تکاپوی عید است و به استقبال نوروز می رود. اما بازار شب عید شباهتی با چنین روزهایی ندارد و بسیاری از خریداران، با دست خالی و یا خرید کمتر از سال گذشته به خانه‌هایشان بازمی‌گردند انگار که بازار در خوابی عمیق به سر می برد.

شاید انتظار می رفت بازار خرید شب عید امسال  داغ باشد اما علی‌رغم هیاهوی بازار و جمعیت به هم فشرده، دخل فروشندگان آنطور که خود می‌گویند پر نمی‌شود.

قدرت خرید خانواده ها کاهش یافته است

حسینی از صنف خشکبارو آجیل فروشان شهر شیراز می گوید:قدرت خرید خانواده‌ها بسیار کاهش یافته و گاهی نمی‌دانیم با 50 هزار تومان چه مقدار آجیل روی تراوز بکشیم و تحویل مردم بدهیم او آهی از ته دل می کشد و می گوید، هر سال دریغ از پارسال!

گرانی حال مصرف کنندگان را دگرگون کرده اما ناچارند برای تامین نیاز و خواسته های خود، آن چه را که می خواهند یا در اندازه کم تر و یا با کیفیت پایین تر از بازار خریداری کنند.

مریم عسکری  زن جوانی است که برای خرید پوشاک به بوتیکی زنانه در یکی از خیابان های مرکزی شیراز آمده است .او با اشاره به نرخ بالای پوشاک معتقد است وضعیت بازار به گونه‌ای است که تنها با چانه‌زنی امکان پایین آوردن قیمت وجود دارد.

طرح تنظیم بازار

دولت در روزهای پایانی سال ١٣٨٣ طرحی را با هدف تعادل‌بخشی به قیمت میوه در ایام پایانی سال به تصویب رساند تا حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده دنبال شود. در این طرح دولت موظف به ذخیره‌سازی و اصلاح زیرساخت‌های مرتبط با ذخیره‌سازی میوه شد. به این ترتیب این طرح از سال ١٣٨٤ آغاز و تا سال جاری ادامه یافت. اما بررسی عملکرد این طرح در هر دو بخش تولیدکننده و مصرف‌کننده نشان می‌دهد نتایج از اهداف پیش بینی شده انحراف معناداری داشته است. بالاترین انحراف هم مربوط به سال ١٣٨٩ بوده که در حالی که قیمت مصرف‌کننده ١٢٢ درصد افزایش یافت اما شاخص قیمت تولیدکننده این بخش در همان ماه ٢٩ درصد کاهش نشان می‌داد.

بر این اساس یعنی طبق نتایجی که از عملکرد ١١ ساله اجرای طرح تنظیم بازار شب عید از سوی دولت به دست آمده مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد اجرای این طرح تاثیر معناداری در تنظیم بازار شب عید نداشته است با این وجود با توجه به اینکه دخالت دولت در مورد تنظیم بازار میوه شب عید لازم و ضروری است توصیه می‌شود در روش اجرای این طرح تجدید نظر صورت گیرد.

از سال ١٣٨٤ تا ١٣٩٢ مسوولیت تنظیم بازار ایام پایانی سال بر عهده وزارت بازرگانی و بعد از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و در سال ١٣٩٣ با اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی، مسوولیت تنظیم بازار میوه شب عید به وزارت جهادکشاورزی منتقل شد. در حالی که وظیفه تنظیم بازار بر اساس قانون فوق به وزارت جهادکشاورزی منتقل شد اما ابزارهای لازم برای نظارت بر قیمت در اختیار این وزارتخانه قرار نگرفت ضمن اینکه از سال ١٣٩٢ ساختار موازی برای تنظیم بازار، تحت عنوان ستاد تنظیم بازار در معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری شکل گرفت.

در سال ١٣٩٣ سازمان تعاون روستایی مسوولیت اجرای برنامه تنظیم را از سوی وزارت جهادکشاورزی عهده‌دار شد اما دلالان پرنفوذ باز هم اجازه مانور دولت در بازار را ندادند. دلال‌ها پرتقال‌های خوش‌فرم را خریدند و با قیمت کیلویی ٦٥٠٠ به بازار عرضه کردند و در مقابل میوه‌ای که کیفیت نازلی داشت برای تعاونی روستایی باقی ماند که با مبلغ کیلویی ٢٩٠٠ تومان به بازار عرضه شد.

بنابراین امسال صحبت بر سر واگذاری مسوولیت به اتاق اصناف ایران شد. با این همه به نظر می‌رسد که تصمیم مسوولان برای واگذاری تنظیم بازار شب عید به اتاق اصناف ایران، به مرحله اجرا نرسیده است.

بازار کشش افزایش قیمت ندارد

درچنین شرایطی رییس اتاق اصناف مرکز استان فارس می گوید:علاوه بر تشدید بازرسی ها توسط اتحادیه های صنفی شهرستان شیراز ، اکیپ های بازرسی اصناف و گشت مشترک با سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس ، تعزیرات حکومتی در طرح نظارتی ویژه ایام نوروز فعالیت دارند.

محمود هاشمی  پیرامون افزایش اقلام شب عید می افزاید: بازار کشش افزایش قیمت ندارد چرا که باعث میشود تقاضایی برای خرید اجناس نباشد و جنس روی دست کاسب بماند.

وی از توزیع میوه شب عید در شیراز خبر می دهد و می گوید: از 24 تا 29 اسفندماه جاری توزیع میوه  توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام  می شود  که نظارت آن بر عهده ناظران اتاق اصناف است.

شیرینی شب عید گران نمی شود

نایب رییس اتاق اصناف مرکز فارس نیزبا اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه درصنف قنادی تصریح می کند: علی رغم اینکه مواد اولیه  مثل آرد، شکر و تخم مرغ افزایش قیمت داشته است اما امسال تمام تلاشمان را کردیم تا  افزایش قیمت  در شیرینی شب عید نداشته باشیم.

محمد خلیل ترابی می گوید: نرخ مصوبه شیرینی همان نرخ سال قبل است و بازرسان اتاق اصناف نظارت بر بازار را بر عهده دارند.

رییس اتحادیه قنادان و یوخه پزان می افزاید: مردم میتوانند در صورت بروز تخلف با شماره 32224128 تماس بگیرند.

ترابی تصریح می کند:  در بازار شب عید قیمت هر کیلو کیک فنجانی شش هزارو 600 تومان،کیک یزدی هفت هزارو 900 تومان،کلوچه مسقطی زعفرانی هشت هزارو 400 تومان  و کلوچه مسقطی ساده هفت هزارو 200 تومان به فروش میرسد.

وی در ادامه می افزاید: قیمت یک کیلو شیرینی کره ای طلایی و حروفی ده هزارو 200 تومان، دانمارکی ده هزارو 200 تومان،شیرینی تر و خامه ای دوازده هزار تومان،کره ای مارسیپان ده هزارو 800 تومان و کیک تولد یخچالی 14 هزارو 400 تومان مصوب شده است.

قیمت مواد غذایی در شب عید افزایش پیدا نمی کند

رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی نیز حرف هایی شبیه به همکارش در صنف قنادان می زندو می گوید: تقریبأ در تمام انواع مواد غذایی و خشکبار کمبود نداریم و برای تأمین نیاز شب عید آماده ایم.

مجتبی نمازیان میگوید: قیمتهای مواد غذایی در شب عید افزایش پیدا نمی کند همچنین که کالا بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد و نظارت بر بازار مواد غذایی از سوی ارگانهای نظارتی وجود دارد.

اجناس زیر قیمت عرضه می شوند

رییس اتحادیه فروشندگان پوشاک شیرازنیز با اشاره به رکودموجوددر بازار می گوید: در بازار پوشاک قیمت ها ثابت است حتی برخی از فروشندگان با پایین ترین سود جنس خود را در اختیار مشتری قرار میدهند.

محمداسماعیل ابراهیمی ادامه می دهد: بازار شب عید رونق چندانی ندارد کاسب بیکار است. بازار  آنقدر راکد است که مغازه دار حاضر است با پایین ترین سود اجناسش را بفروشد تا حداقل توان پرداخت اجاره مغازه را داشته باشد.

رییس اتحادیه پوشاک شیراز دلیل راکدی بازار را  نبود درآمد کافی مردم میداند و می افزاید: 300 واحد در سطح شهر شیراز اعلام  آمادگی کردند که اجناس خود را  زیر قیمت سود تعیین شده در اختیار مشتری قرار دهند.

وی اضافه می کند:پاساژ شهر شب، پاساژانتظاری، پاساژطالقانی و سه راه احمدی مکان هایی هستند که با نصب تابلو مشخص کرده اند که اجناسشان را ارزانتر و زیر فی می فروشند.

اسماعیلی با اشاره به طرح نظارت بر بازار می گوید: مردم می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف به شماره 32312521 گزارش دهند تا با متخلف برخورد شود.

آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی هستیم

اما در شرایطی که برخی صنوف از رکود موجود در بازار گلایه می کنند،رییس اتحادیه مهمان پذیران فارس می گوید:مهمان پذیرهای سطح شهر شیراز از آمادگی 85 درصدی برای پذیرش میهمانان نوروزی برخوردار هستند که 15 درصد دیگر نیز تا پایان اسفند ماه این آمادگی را  بدست می آورند.

هدایت فرهادی با اشاره به وجود  120 واحد میهمانپذیر در شیراز تصریح می کند: 17 واحد نیز در مناطق دیگر استان است که در مجموع 137 واحد میهمان پذیر در استان وجود دارد که اکثر آنها در مرکز شهر قرار دارند و آماده سرویس دهی به میهمانان هستند.

شناسه خبر :793 
432 کلیک ها  چهارشنبه, 19 اسفند 1394 ساعت 07:34
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا