پروژه هزار میلیارد تومانی ساخت صحن "حضرت زهرا" در جوار حرم امام علی

دومین صحن بزرگ در جهان اسلام

خورشید آنلاین
  • لید خبر: به گفته فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ساخت صحن "حضرت زهرا" در جوار حرم امام علی تا پایان سال جاری تکمیل می‌شود. این صحن یکی از بزرگترین صحن‌ها در جهان اسلام است و مساحت آن بالغ بر ۲۰ هزار متربع خواهد بود.

عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی "خاتم الانبیاء" سپاه پاسداران اعلام کرد که "افتتاح فاز اول و دوم صحن حضرت فاطمه زهرا در بارگاه امام علی" آغاز شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری مهر عبداللهی مساحت این صحن را حدود ۲۰ هزار مترمربع ذکر کرد و افزود که ساخت این فازها تا پایان سال جاری در شهر نجف تکمیل خواهد شد.

بنا به این گزارش "کل مساحت پروژه جدید" حدود ۲۱۸ هزار مترمربع است که ۱۰۰ هزار متر مربع آن زیارتی و ۱۱۸ هزار متر دیگر برای خدمات بهداشتی و فرهنگی در نظر گرفته شده است.

به گفته فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ساخت صحن جدید در جوار حرم امام اول شیعیان و با همکاری ستاد عتبات عالیات صورت می‌گیرد.

دومین صحن بزرگ در جهان اسلام

گفته می‌شود که "صحن حضرت فاطمه زهرا" دومین صحن بزرگ در معماری اسلامی پس از مسجد الحرام در مکه در عربستان سعودی به شمار می‌آید.

تیم مهندسی موسسه "کوثر"، وابسته به ستاد بازسازی عتبات عالیات یکی از مجریان این "پروژه عظیم" است. عبدالصاحب خوام، یکی از اعضای شورای آستان حرم امام علی گفته است: «مراحل بتن‌ریزى سازه‌هاى بخش عبادت و زیارت از قبیل صحن و رواق‌ها به اتمام رسید و در حال حاضر مراحل جدید پروژه از قبیل کاشی‌کارى و تأسیسات مکانیکى و برقى آغاز شده است.»

محمدعلی بادامی، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیه استان همدان نیز که یکی دیگر از نهادهای درگیر در این پروژه است، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در ۲۶ مرداد ۹۵ تصریح کرد که هزینه این پروژه بالغ بر هزار میلیارد تومان است. وی افزود: «این صحن شامل پارکینگ، غذاخوری، مهمانسرا، کتابخانه، موزه و مدرسه حوزه علمیه بوده و گنجایش آن بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر است.»

به گفته بادامی، مسئولان برای تامین هزینه بخشی از این پروژه‌ی بزرگ دست به فروش زمین‌های این صحن زده‌اند.

او افزود بهای هر مترمربع از این صحن "معادل ۳ میلیون تومان" است که البته هر کسی می‌تواند پس از پرداخت وجوه کمکی، تنها صاحب "سندی افتخاری به نام خود" شود.

شناسه خبر :2163 
386 کلیک ها  پنج شنبه, 01 مهر 1395 ساعت 14:09
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا