وزیر نفت خواستار تدبیر نمایندگان و مقامات استانی برای عملیاتی شدن طرح‌های پتروشیمی در فارس شد؛

در سال 96 نیز چهار واحد پتروشیمی به ارزش هشت میلیارد دلار راه‌اندازی می‌شود

خورشید آنلاین

وزیر نفت گفت: عملکرد پتروشیمی‌ کشور از مصادیق توسعه درون‌زا و اقتصاد مقاومتی بوده است.

بیژن نامدار زنگنه در آیین افتتاح طرح توسعه پتروشیمی شیراز اظهار داشت: در سال جاری صنعت پتروشیمی ایران وضعیت بسیار مناسبی دارد که مصداق بارز اقتصاد مقاومتی بوده است چنانکه با سرمایه‌گذاری و فاینانس جذب شده در این حوزه ارزش تولیدات سالیانه را پنج میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

وزیر نفت افزود: صنعت پتروشیمی ایران هم راستا با توسعه و پیشرفتی که در حوزه اقتصاد و صنعت کلید زده شده، روند رو به رشدی دارد و ارزش تولیدات پتروشیمی‌های کشور 20 میلیارد دلار است که برنامه‌ریزی برای افزایش دوبرابری آن در دستور کار است.

زنگنه ادامه داد: چندین پتروشیمی در مناطق مختلف کشور در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و در سال 96 نیز چهار واحد پتروشیمی به ارزش هشت میلیارد دلار راه‌اندازی می‌شود.

وی یادآور شد: برخی بی‌اخلاقی‌ها در فضای سیاسی کشور تنها با هدف ماندن در مسند است و بدون توجه به مصلحت کلان کشور رخ می‌دهد.

وزیر نفت با اشاره به سابقه شیراز و فارس در صنعت پتروشیمی اظهار داشت: در اوایل دهه 40 نخستین واحد پتروشیمی در شیراز راه‌اندازی شد اما امروز فارس در توسعه پتروشیمی به غیر از همین یک واحد، واحد دیگری در اختیار ندارد.

زنگنه ادامه داد: طرح‌های متعددی در حوزه پتروشیمی برای استان فارس پیش‌بینی شده که باید با تدبیر نمایندگان و مقامات استانی عملیاتی شود و از جمله مباحث زیست‌محیطی بیش از یک سال است که مانعی برای راه‌اندازی پالایشگاه دوم شیراز است که امیدوارم هر چه سریع‌تر با کمک مسؤولان استان برطرف شود.

نبود آب و خشکسالی پی در پی از موانع عمده عملیاتی شدن پتروشیمی‌های مصوب فارس بوده و توسعه فاز دوم پتروشیمی شیراز به سبب آن که نابودی پارک ملی بمو و آسیب‌های متعدد به هوای زرقان را رقم می‌زد با محدودیت مکانی مواجه شد.

شناسه خبر :1527 
212 کلیک ها  سه شنبه, 29 تیر 1395 ساعت 04:49
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا