وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آموزش زبان فارسی نقش موثری در گسترش روابط ایران و بنگلادش دارد

خورشید آنلاین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار سفیر بنگلادش در تهران گفت: آموزش زبان و ادبیات فارسی به عنوان یکی از زبان های زنده دنیا به گسترش روابط دو کشور ایران و بنگلادش کمک می کند و نقش موثری در این روابط خواهد داشت.

علی جنتی در دیدار با بوئیان سفیر بنگلادش در تهران با تاکید بر این مطلب گفت: ایران و بنگلادش به دلیل اشتراکات فرهنگی از دیرباز همواره روابط خوبی داشته اند.

وی با اشاره به امضای برنامه مبادلات فرهنگی ایران و بنگلادش در سال گذشته ادامه داد: لازم است تحرک جدیدی در روابط فرهنگی دو کشور ایجاد کنیم.

جنتی افزود: ایران از طریق رایزن فرهنگی خود در بنگلادش از دیرباز ارتباط خوبی با مراکز فرهنگی و دانشگاهی این کشور برقرار کرده و گسترش این روابط بیش از پیش لازم است.

وی با تاکید بر نقش سفرا در تقویت روابط میان کشورها ادامه داد: سفرا می توانند نقش بسیار موثری در گسترش روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... میان کشورها داشته باشند.

جنتی با اشاره به بیت 'زین قند پارسی که به بنگاله می رود' افزود: کشور ایران هم با توجه به اینکه شهروندان بسیاری در بنگلادش دارد، علاقه مند به یادگیری زبان بنگالی است و اشتراکات فرهنگی میان دو کشور نیز ایجاب می کند تا به زبان یکدیگر بیشتر آشنا شویم.

وی ادامه داد: در برنامه های مبادلات فرهنگی که میان دو کشور به امضا رسیده است بر همکاری های مختلف فرهنگی و هنری از جمله فیلم های سینمایی، ترجمه کتاب، برگزاری همایش های فی مابین، اعزام گروه های هنری و ... تاکید شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری های دو جانبه در مجامع بین المللی و منطقه ای به ویژه همکاری در مجمع ACD که دبیرخانه آن در تهران است، تاکید کرد.

وی با اشاره به اقدامات گروهک های تروریستی گفت: مقابله با افراطی گری نیز یکی از اشتراکاتی است که میان ما و همه جهان وجود دارد زیرا اقدامات افراطی گرایان برای صلح و امنیت جهانی خطر بزرگی است.

سفیر بنگلادش:برنامه های مبادلات فرهنگی فرصت خوبی برای شناخت دو ملت است در ادامه بوئیان سفیر بنگلادش در تهران گفت: برنامه های مبادلات فرهنگی که میان دو کشور در سال گذشته به امضا رسیده است فرصت مغتنمی برای گسترش روابط و شناخت دوملت از یکدیگر است.

وی افزود: بنگلادش ظرفیت های علمی و فرهنگی بسیاری دارد و در حال گسترش روابط خود با دیگر کشورها در این زمینه است و ایران نیز یکی از این کشورها است.

سفیر بنگلادش گفت: گسترش روابط دانشگاهی نیز فرصت خوبی در جهت تقویت روابط میان دو کشور است و باید در این زمینه تلاش کرد. وی افزود: ایران و بنگلادش در مجامع بین المللی روابط خوبی با یکدیگر دارند و امیدوارم این روابط بیش از پیش گسترش یابد.

شناسه خبر :980 
187 کلیک ها  یکشنبه, 09 خرداد 1395 ساعت 07:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا