دغدغه یک دانشجوی هنر درمورد بحران آب؛

ایده ای که رودخانه خشک شیراز را آبی میکند

خورشید آنلاین

به گزارش خورشید آنلاین، سیدجلالدین هاشمی متولد سال 1369 در شیراز و  فارق التحصیل دانشگاه هنر شیراز در رشته نقاشی، دلیل خود را برای ایده ای که آن را یک ( پرفورمنس اینستالیشن) می خواند اینگونه بیان می کند: من به عنوان کسی که در رشته هنر تحصیل کردم فکر می کنم باید در باره اتفاقات جامعه عکس العمل نشان دهم، و ایده این پروژه عکس العمل من درباره بحران آب است. در این ایده به نوعی قصد دارد مردم را در رابطه با بحران آب به چالش بکشد و نقش هر فرد را در مواجهه با چنین مسئله مهمی به آنها یادآورشود.

وی ادامه میدهد: پروژه از این قرار است که مقدار زیادی پارچه در کنار هم دوخته می شوند و در فواصل زمانی مختلف و به صورت تور گردشی در رودخانه های خشک ایران به مدت مشخصی پهن خواهند بود. وی قصد دارد شروع این پروژه با یکی از نزدیکترین بسترهای بی آب که شاید ما هرروز بارها و بارها نام آن را به زبان می آوریم شروع کند، این پرفورمنس از رودخانه خشک شیراز که دیگر تبدیل به یک نام مسطلح در بین همشهریان شده و خشک بودن صفت معرفه آن است شروع خواهد شد و به شکل تور در کل کشور حرکت خواهد کرد حرکتی که شاید نمادی از جریان آب در این رودخانه ها و بستر ها باشد.

وی اضافه می کند: ایده های زیادی برای نحوه اجرای آن به ذهنم رسید برای مثال ایجاد تصویری از آب جاری توسط پروجکشن در بستر رودخانه یا استفاده از سخت افزار هایی مانند لیزر و ... اما به این نتیجه رسیدم این اتفاق باید به صورت جمعی شکل بگیرد یعنی اینگونه نمادین تر و تاثیرگزارتر خواهد بود.

هاشمی گوید: برای جمع آوری پارچه های آبی رنگ بلااستفاده اقدام کردیم و فراخوانی هم به صورت پوستر و شبکه های اجتماعی اعلام شد.

 اویادآور میشود: در ابتدا اندازه ای خاص مد نظر بود که به علت مشارکت پایین حتی اندازه را که 50 سانت مربع بود تغییر دادیم اما باز هم به حجم مد نظر نرسیدیم.

این دانشجوی هنر دانشگاه شیراز می افزاید: با محاسباتی که انجام داده ایم،اگر هر فرد به اندازه 50 سانتیمتر مربع پارچه اهدا کند و 50 سانتیمتر مکعب در مصرف آب صرفه جویی کند معادل اندازه ای که این پارچه پوشش میدهد آب صرفه جویی میشود.

به گفته وی حدود 8 ماه است که این پروژه شروع شده و تنها به اندازه 2200 متر مربع پارچه جمع شده است

هاشمی به موضوع عدم مشارکت مردم اشاره میکند و می افزاید: این موضوع  گاهی  تا حدی باعث ناامیدی  میشد و فکر میکردم  پارچه هایی که بدست من نمی رسد مانند آبی است که هدر میرود.

وی میگوید این پرفور منس بارها به تاویق افتاده و دلیلش به حد نساب نرسیدن مقدار پارچه هاست،لما امید وارم تا اوایل مرداد ماه جاری  پارچه ها به اندازه ای برسند که بتوان هرچه زودتر این تور پرفورمنس را آغاز کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه دریافت پارچه ها تا پایان این تور ادامه خواهد یافت اظهار داشت:مشارکت در این طرح نشان دهنده مقدار همکاری مردم برای جلوگیری از وخیم تر نشدن بحران آب است.

وی بر این باور است که بحران بی آبی همچون دیگر خبرهای روز برای مردم، عادی شده و منتظر هستند دولت برای حل این مشکل اقدام کند در حالی که مردم در سرنوشت خود و یکدیگر دخیل هستند.

این دانشجوی رشته نقاشی به اخذ برخی از مجوزهای مربوط به این طرح اشاره میکند و میگوید: در این مسیر با مشکلاتی زیادی رو به رو شدیم، سازمان محیط زیست به طور کلی هدف این پروژه را به سمت و سوی دیگری برد و گفت این امر باعث تولید زباله میشود زباله ای که نمادی از آب است. که اگر آب زباله فرض نمیشد با چنین بحرانی رو به رو نبودیم.

وی یادآور میشود: همچنین در اداره بهزیستی و آموزش و پرورش نیز با کم لطفی مسئولین مواجه شدیم.

هاشمی ضمن تشکر از همکاری اداره ارشاد اسلامی استان می گوید: تنها دستگاهی که از این ایده حمایت بسیار کرد اداره ارشاد اسلامی استان  بود و این همکاری را دلیل امید واری فعالان در این زمینه دانست.

وی معتقد است اداره ارشاد، به واقع متولی فرهنگ در استان است.

خبرنگار:علی دوراندیش

شناسه خبر :939 
771 کلیک ها  چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395 ساعت 13:29
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا