رییس ایکوم ایران

میراث گذشته، راه گشای آینده

خورشید آنلاین

سیداحمد محیط طباطبایی در آیین بزرگداشت روز جهانی موزه و در حضور ریاست آیکام جهانی و هیئت اجرایی ایکآم و ایکاموس و جمعی از باستان شناسان ارمنی، مهمترین نقش موزه های امروزی را، گسترش توسعه پایدار جوامع دانست.

وی موزه ها را در قالب نهاد ها و موئسسات مدنی و فرهنگی جایگاهی مهم برای شناخت بیشتر تاریخ و فرهنگ و مدنیت جوامع دانست و افزود: موزه ها مکانی برای گفتگو و جذب و شناخت بهتر و رسیدن به ارزشهای مشترک در دنیای امروز است.

طباطبایی در رابطه با تغییر نگاه جهانی در باره موزه ها بیان نمود:از چند قرن پیش که موزه داری در اروپا آغاز شد به عنوان یک نهاد جدید فرهنگی رسالت خود را حفظ میراث تاریخ طبیعی و هنری و فرهنگی به عنوان حفظ آثار ارزشی بیان می کرد که نشان از هویت و گذشته یک ملت دارد، اما از دهه 70 میلادی به بعد این نگاه دچار تغییر و تحولی شگرف شد و دیگر اثر از جنبه تاریخی، فرهنگی و اصالت مطرح نبود بلکه از ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و غیره مورد توجه قرار گرفت وی افزود در دو دهه اخیر ایکام نگاهش را از این امر نیز فراتر برده و به دنبال حضور موزه در بطن جامعه است.

وی ادامه داد: نسل جدید موزه ها دیگر به شیء  و تم تاریخی آن تکیه نکرده بلکه به ارزش فرهنگی، هنری و تاریخی آن توجه دارند که این نگاه به نوعی تعامل و شناخت متقابل منتهی می شود که حاصل آن همزیستی و وفاق و صلح میان مردم است.

رییس ایکوم ایران اشاره کرد موزه ها مهمترین مرکز توسعه و صلح و همگرایی میان انسان ها و گروه هاست.

طباطبایی در پایان بیان کرد: توسعه پایدار، توسعه ای بر پایه فرهنگ محیط زیست و ارزشهاست و به طبع موزه ها دارای جایگاهی رفیع در نشان دادن ارزشهای تاریخی فرهنگی یک تمدن هستند.

وی موزه ها را به عنوان نهادی برای رسیدن به یک آینده پایدار و در اصل یک جامعه پایدار و پایداری را به منزله آرامش، صلح و ارتباط متقابل میان مردمان یک جامعه و جوامع دیگر معرفی کرد.

شناسه خبر :925 
1105 کلیک ها  یکشنبه, 26 ارديبهشت 1395 ساعت 18:43
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا