لزوم به رسمیت شناختن موسیقی؛

قانون اجرای کنسرت باید در تمام شهرستان‌ها یکسان باشد

خورشید آنلاین

این روزها در گوشه و کنار کشور کنسرت‌های موسیقی با دلیل‌های به ظاهر منطقی لغو می‌شود و تعداد زیادی از افراد را پشت درهای سالن‌های برگزاری کنسرت ناکام می‌گذارد.
اگرچه برخی از مسئولین و کارشناسان معتقدند که بیشتر کنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقی باید در پایتخت برگزار شود، اما شهرستان‌ها هم جمعیت زیادی از ایران را تشکیل می‌دهند و قطعاً حق آن‌هاست که از کنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقی بهره ببرند.
همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جامعه‌ی هنری ایران و اهالی موسیقی با لغو کنسرت‌های متعددی در گوشه و کنار کشور ایران مواجه شدند و آن‌ها همچنان منتظرند تا مسئولین چه تمهیداتی در جهت لغو کنسرت‌ها می‌اندیشد.
گزارش‌ها حاکی از آن است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران با گذشت 3 سال از عمر دولت خود هنوز نتوانسته به طور کامل برنامه‌های کنسرت‌ها را در سراسر کشور برگزار کند که این امر بیانگر این موضوع است که در 1سال عمر باقی مانده‌ی دولت خود باید تغییر جدی در بعضی کابینه‌های خود به وجود آورد چرا که روحانی نباید رأی جامعه‌ی هنری و اهالی موسیقی را در دور بعدی انتخابات نادیده بگیرد.
لغو کنسرت‌ها تنها موضوعی نیست که حسن روحانی و وزیر ارشاد باید آن را مورد بازبینی و بازنگری قرار دهند؛ بلکه به نظر می‌رسد که به رسمیت شناختن موسیقی و نهادینه کردن آن از موضوعات مهمی است که می‌تواند تحول شگرفی در حوزه‌ی موسیقی کشور ایجاد کند.

* علی جنتی، وزیر ارشاد: حوزه‌ی فرهنگ تنها به موضوع کنسرت محدود نمی‌شود


علی جنتی وزیر ارشاد بر این باور است که حوزه‌ی فرهنگ تنها به موضوع کنسرت و موسیقی محدود نمی‌شود، بلکه در وزارت فرهنگ و ارشاد ده‌ها حوزه دیگر مانند گسترش قرآن و عترت، کتاب، بازی‌های رایانه‌ای کار فرهنگی قابل قبول داریم که اصلاً به آن‌ها اشاره نمی‌شود. در حالی‌که اگر کنسرتی در جایی لغو شود مدام از من و معاونین در این رابطه سؤال می‌کنند و دامن می‌زنند. ما در برگزاری کنسرت‌ها نهایت دقت را می‌کنیم تا موازین شرعی و قانونی رعایت شود.
وزیر ارشاد با بیان این‌که آمار دقیقی از تعداد کنسرت‌های برگزار شده در طول سال ندارد، اظهار کرد: تعداد کنسرت‌های لغو شده زیاد نیست و طی پنج ماه اول سال 9 کنسرت لغو شده است. اما در برخی موارد کنسرت‌های خوانندگانی لغو می‌شود که مورد تأیید ما هستند و در رسانه ملی صدایشان پخش می‌شود که حاشیه ایجاد می‌کند.
وی افزود: مذاکراتی با ائمه جمعه و مقامات قضایی انجام می‌شود، اما به دلیل این‌که رسانه‌ای نمی‌شود، مردم خبردار نمی‌شوند. ائمه جمعه به خود کنسرت اشکال وارد نمی‌کنند بلکه به حواشی آن کار دارند. وزیر کشور بارها تأکید کرده است وظیفه نیروی انتظامی حراست از این برنامه‌ها است، وزارت ارشاد نیز در محیط داخلی تالارها را مراقبت می‌کند تا مشکلی پیش نیاید. نباید در این زمینه جای نگرانی باشد و اگر تخلفی هم صورت بگیرد، با آن برخورد خواهیم کرد.

* برخی تماشاچیان حدود کنسرت را رعایت نمی‌کنند


جنتی که شامگاه 7 شهریورماه در گفت‌وگوی ویژه خبری اخبار شبکه دو سیما صحبت می‌کرد، با بیان این‌که در حوزه موسیقی شیوه‌نامه‌هایی توسط وزارت ارشاد ابلاغ شده که تکلیف خواننده، نوازنده و تماشاچی در آن مشخص شده است، گفت: گاهی گروه موسیقی به این شیوه‌نامه متعهد است، اما برخی تماشاچیان با ظاهر نامناسب به کنسرت می‌آیند و رعایت حدودی را که باید، نمی‌کنند.
شاید این نکته به نظر می‌رسد که با گذشت بیش از 37 سال از عمر انقلاب اسلامی ایران هنوز موسیقی نتوانسته جایگاه خود را آن طور که باید و شاید پیدا کند. موسیقی می‌تواند نقش پررنگی در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و مسئولین باید توجه داشته باشند که اگر ذهن افراد در جامعه آرام باشد آن جامعه می‌تواند در بسیاری از موارد و حوزه‌ها موفق باشد.

* موسیقی باید به رسمیت شناخته شود


پیش‌تر داریوش پیرنیاکان خواستار تحول عظیمی در موسیقی توسط دولت مردان شده است.
این نوازنده تار که سال‌ها است از عدم حمایت مسئولین از موسیقی رنج می‌برد در مورد حمایت از نوازندگان در جشنواره موسیقی ملی اظهار داشت: آن‌ها به یک حمایت قوی و فکری نیاز دارند. به نظرم به عزم ملی نیاز هست، نه به این خاطر که از همین چهار جوان حمایت شود، موسیقی باید به رسمیت شناخته شود. قانون اجرای موسیقی و کنسرت باید در تمام شهرستان‌ها یکسان باشد، اینکه در یک شهرستان نوازنده‌ها اجازه‌ی اجرا نداشته باشند خودبه‌خود روی فضای فرهنگی دیگر شهرستان‌ها تأثیر می‌گذارد. یک حرکت بسیار بنیادی باید در این زمینه صورت بگیرد و این بدین منظور نیست که موسیقی و موسیقی‌دان زاویه‌ای با کسی یا جریانی دارد.
او ادامه داد: موسیقی شاخه‌ای از فرهنگ ماست، اگر به موسیقی توجه شود جلوی خیلی از جریان‌ها گرفته خواهد شد. تهاجم فرهنگی تنها با شعار از بین نمی‌رود، بلکه به زمینه‌های فکری و فرهنگی نیاز دارد. فکر با فکر خنثی می‌شود. بنابراین اگر فرهنگ درست شود این جوان‌ها خودبه‌خود جا برای کار دارند و خود به خود موسیقی خوب جای موسیقی بد را می‌گیرد.

* ردیف معلومات موسیقی ایرانی است


پیرنیاکان در مورد اهمیت ردیف اظهار داشت: یک دوره‌ای جوان‌ها از ردیف زده شده بودند، چون به زور به آن‌ها می‌گفتند باید ردیف بنوازید. من به تمام دانشجویانم می‌گویم که چرا باید ردیف بنوازند و به چه خاطر باید یکی از معتبرترین روایت‌های ردیف را بدانند. به این خاطر که ردیف شیوه‌ی آموزش موسیقی ایرانی است. اگر ردیف حذف شود موسیقی با چه متدی آموزش داده شود؟ آیا رپرتواری وجود دارد؟ به آنها می‌گویم که جمله‌بندی‌های ردیف زیبایی‌شناسی دارد؛ هزاران سال از عمر این موسیقی گذشته است و صیقل خورده و به ما کمک می‌کند تا نظم فکری داشته باشیم و در کل ردیف معلومات موسیقی ایرانی است. آموزش باید داده شود، توضیح باید داد اما نه با زور.
بهروز همتی، نوازنده و مدرس تار و دیگر عضو هیئت داوران بخش تار این دوره از جشنواره نیز در مورد شرکت‌کنندگان گفت: سطح رقابت و اجراها نسبت به سال پیش خیلی نزدیک و داوری نفرات برگزیده دشوار بود. امسال بچه‌ها نسبت به سال گذشته رشد بیشتری داشتند. رپرتواری که برای بخش تار امسال انتخاب شده بود یکی از معتبرترین و مشکل‌ترین رپرتوارها در نوازندگی تار است و شرکت‌کنندگانی که خود را برای این بخش آماده کردند در رشد آنها تأثیر زیادی داشته است، چون این رپرتوار را بعد از گذراندن چند دوره آموزش‌های متوسطه می‌توانند شروع کنند، اما اینجا مجبور شدند با بالاتربردن سطح خود پیشرفت به‌مراتب بیشتری داشته باشند.
این نوازنده و مدرس تار، در مورد تأثیر برگزاری جشنواره‌ی موسیقی جوان افزود: فکر می‌کنم این جشنواره یکی از بهترین موقعیت‌ها برای تشویق جوان‌هاست. در این چند جشنواره‌ای که افتخار حضور در آن را داشتم، شاهد بودم که هر سال رقابت‌ها نزدیک‌تر می‌شود و جوان‌ها با شور و اشتیاق بیشتری در هر دو مرحله شرکت می‌کنند. با برخی از آن‌ها که بیرون ارتباط دارم رتبه برای‌شان مطرح نیست، بیشتر حضور در چنین رقابتی، دیدن هم‌سن و سال‌ها‌یشان، کسب تجربه، و روی صحنه‌رفتن برایشان اهمیت دارد.ز

شناسه خبر :1944 
279 کلیک ها  یکشنبه, 14 شهریور 1395 ساعت 15:49
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا