روایت زندگی سعدی در تئاترشهر

نمایشنامه ای درباره ی زندگی سعدی

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    حسین کیانی نمایشنامه‌ی «روزی از روزگار شیخ اجل» را براساس زندگی سعدی شیرازی به صحنه می‌برد.

این نویسنده و کارگردان با اعلام این مطلب گفت:‌ طبق توافقی که با مدیریت تئاتر شهر داشتم قرار بود آذر و دی‌ماه امسال نمایشی را در این مجموعه اجرا کنم، اما در این‌باره بدقولی صورت گرفت و نوبت اجرای من به گروه دیگری واگذار شده است. با این حال با توافقی که با مدیرکل هنرهای نمایشی داشتم، قصد دارم نمایشنامه‌ای را درباره‌ی زندگی سعدی در سالن اصلی تئاترشهر به صحنه ببرم.

او گفت: این نمایشنامه به دنبال طرحی است که دو سال قبل به ذهنم رسید چرا که سعدی همواره یکی از دغدغه‌های خاطر من بوده است. تفاوت سعدی با دیگر شعرا مانند مولانا و حافظ این است که در ادبیات ایران تا حدودی مورد بی‌مهری قرار گرفته است. ضمن اینکه در عالم ادبیات نمایشی آثاری که به زندگی بزرگان بپردازد بسیار کم هستند و اگر هم نمایشی اجرا شده مبتنی بر حرکات موزون بوده و آثار دراماتیک نوشته نشده است.

کیانی ادامه داد: با توجه به تمام این شرایط وسوسه‌ی نگارش نمایشنامه‌ای در این‌باره به سراغم آمد و فعلا نام موقت «روزی از روزگار شیخ اجل» را برای آن انتخاب کرده‌ام. در این نمایشنامه دوران میان‌سالگی سعدی دیده می‌شود که در واقع آغاز زمان پختگی اوست. سعدی‌ای که من در این نمایشنامه مد نظر دارم شاعری جوان با شور و شوق زندگی و اجتماعی است و به هیچ عنوان خالی از طنز نخواهد بود بویژه آنکه او از زبانی برخوردار است که می‌تواند با تمام اقشار ارتباط برقرار کند.

به گفته‌ی این کارگردان تئاتر؛ نمایش جدید او براساس زندگی سعدی، کاملا قصه‌گو و دراماتیک با تعلیق و کشمکش‌های خاص است و براساس صحبت‌هایی که با دبیر جشنواره فجر شده قرار است نمایش در یکی، دو شب پایانی این جشنواره به صحنه رود و پس از آن اجرای عمومی در سالن اصلی تئاترشهر آغاز شود. همچنین بازیگران این نمایش بویژه بازیگر نقش سعدی، هنوز به طور قطعی انتخاب نشده‌اند و فقط مذاکراتی با چند بازیگر در حال انجام است.

شناسه خبر :1563 
256 کلیک ها  جمعه, 01 مرداد 1395 ساعت 23:21
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا